Scraper
Cast
13118A
From: Switzerland | Robenhausen
Curatorial Section: European
| Object Number | 13118A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic |
| Provenience | Switzerland | Robenhausen |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 1867-1892 CE |
| Section | European |
| Materials | Plaster | Flint |
| Description | Plaster cast of flint scraper |
| Length | 7.2 cm |
| Width | 4.6 cm |
| Credit Line | Gift of Robert H. Lamborn, 1892 |
| Other Number | Receipt 421: 622 - Original Number | 3342 - Anthropology Department |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


