| Object Number | EU2648A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Holland |
| Period | Migration Period |
| Date Made | 300-500 CE |
| Section | European |
| Materials | Bone |
| Technique | Incised |
| Description | Bone awl - Two circular incisions forming knob decoration at head. Point broken. See No. 45 in photo. |
| Length | 10.8 cm |
| Outside Diameter | 0.5 cm |
| Credit Line | Exchange with the Rijksmuseum van Oudheden, Leiden, 1913 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

