Body Sherd
95-20-272
From: Greece | Argolid | Tiryns
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 95-20-272 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Greece | Argolid | Tiryns |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Ceramic painted with black stripes on buff colored surface, black interior. |
| Length | 2.5 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. William N. Bates, Jr., 1995 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



