Tranchet
EU1938A
From: France | Saint-Acheul (uncertain) | Renancourt (uncertain)
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1938A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Campignian |
| Provenience | France | Saint-Acheul (uncertain) | Renancourt (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint tranchet - Crude; end opposite tranchet shows signs of much batttering. Grey unpatinated flint. |
| Length | 8.2 cm |
| Width | 3.6 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | 77 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


