Sherd
MS4629.8
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4629.8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Similar to MS4119. Marked "FE" on back. |
| Height | 4.1 cm |
| Length | 3.4 cm |
| Width | 0.25 cm |
| Outside Diameter | 11 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
