Adze Blade
CG2002-3-6
From: Polynesia (uncertain)
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2002-3-6 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Polynesia (uncertain) |
| Section | Oceanian |
| Materials | Stone |
| Description | Black stone adze blade. Smooth surface, triangular cross-section. Grey band encircling thicker end. |
| Length | 18.5 cm |
| Width | 6 cm |
| Thickness | 7 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
