Knife
97-563-5767
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Marietta (Pennsylvania)
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-5767 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Marietta (Pennsylvania) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Description | Brown; elongated blade; suggestion of shoulders; tapered stem with marginal retouch on one face, and fracture at "shoulder". |
| Length | 9.7 cm |
| Width | 2.9 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-5767 - Old Museum Number | 14141 - ANSP Number | 1144 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


