Projectile Point
97-563-5886
From: North America | United States of America | Pennsylvania (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-5886 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania (uncertain) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Quartz |
| Description | Clear; roughly triangular blade; small asymmetric shoulders; stem expanding on one side; concave base, broken at corners; nearly flat on one face; very thick; unfinished? |
| Length | 3.5 cm |
| Width | 2.2 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-5886 - Old Museum Number | 14259 - ANSP Number | 1324 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


