Projectile Point
97-563-745
From: North America | United States of America | Pennsylvania
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-745 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Flint |
| Description | Flint. Side-notched. Straight base. |
| Length | 3.5 cm |
| Width | 1.9 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-745 - Old Museum Number | 5085 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


