Bread Mixing Tray
46-6-61
From: United States of America | North Carolina | Soco Creek Settlement
Curatorial Section: American
| Object Number | 46-6-61 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cherokee |
| Provenience | United States of America | North Carolina | Soco Creek Settlement |
| Culture Area | Southeast Culture Area |
| Date Made | ca. 1920 |
| Section | American |
| Materials | Buckeye Wood |
| Description | Buckeye wood. Rectangular with rounded ends; flat base, expanding sides. "Made by one of the Youngbird family, on Wright's Creek, Soco, about 1920" |
| Height | 7.5 cm |
| Length | 61 cm |
| Width | 23 cm |
| Credit Line | Cherokee Expedition; Frank G. Speck and John G. Witthoft, 1946 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


