Projectile Point
97-563-5866
From: North America | United States of America | Pennsylvania (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-5866 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania (uncertain) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Chalcedony (uncertain) |
| Description | Light purple; trianguloid blade; expanded stem, rounded base. |
| Length | 2.6 cm |
| Width | 1.3 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-5866 - Old Museum Number | 14240 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


