Projectile Point
97-563-1408
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Chickies | Rock Retreat
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-1408 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Chickies | Rock Retreat |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Chalcedony |
| Technique | Chipped |
| Description | 1 Point. Chalcedony. Gray. Short, broad. Fracture at point, but roughly pentagonal. Concave edge at base. Am.Philos.Soc.Trans.1881 Plate (5)3, fig.21. |
| Length | 2.4 cm |
| Width | 1.9 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-1408 - Old Museum Number | 5776 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


