Pestle Fragment
97-563-1578B
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Sullivan County (Pennsylvania) | Hillsgrove | Loyalsock Creek
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-1578B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Sullivan County (Pennsylvania) | Hillsgrove | Loyalsock Creek |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Stone; tapering towards end which is slightly bevelled on one side and with groove-like mark suggesting use as sharpener; mad from elongated pebble; three sides have been smoothed; roughly quadrangluar in cross-section; in two pieces. |
| Length | 7.2 cm |
| Width | 4.1 cm |
| Thickness | 2.6 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-1578B - Old Museum Number | 5963 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


