Projectile Point
97-563-5467
From: North America | United States of America | New Jersey | Camden County | Haddonfield
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-5467 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | New Jersey | Camden County | Haddonfield |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Argillite |
| Description | Very weathered; trianguloid blade, sloping shoulders; short stem. |
| Length | 4.9 cm |
| Width | 2.3 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-5467 - Old Museum Number | 13832 - ANSP Number | 807 - Other Number | 80 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


