Sherd
56-19-9
From: Kulanay Cave Site | Masbate | Philippine Islands
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 56-19-9 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Kulanay Cave Site | Masbate | Philippine Islands |
| Date Made | 0-500 CE |
| Section | Oceanian |
| Materials | Clay |
| Description | Two fragments cemented together. Kulanay Brown; plain; rim sherd from large pot. |
| Length | 11 cm |
| Width | 7 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | Exchange with Philippine National Museum, 1956 |
| Other Number | MA 647 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.