Scraper
43-7-1
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia
Curatorial Section: American
| Object Number | 43-7-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | Garden of Naval Home on Gray's Ferry Road |
| Section | American |
| Materials | Quartz |
| Technique | Chipped |
| Description | Turtle back scraper. Milk quartz. Rudely roughted cut; one face relatively flat, other irregularly convex, with peak. Edge relatively sharp all around. |
| Length | 4.5 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Thickness | 1.7 cm |
| Credit Line | Bequest of William B. Marye, 1943 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


