Bannerstone
97-563-348
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Berks County | Oley
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-348 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Berks County | Oley |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Undrilled. |
| Length | 9.6 cm |
| Width | 4.3 cm |
| Thickness | 2.2 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-348 - Old Museum Number | 4680 - ANSP Number | Don. 180/76 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


