| Native Name | Umete |
| Object Number | L-180-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Society Islands | Tahiti |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Ati wood(rosewood). Oval, shallow, with 4 short feet. Scratched on Umete Paea |
| Height | 14 cm |
| Length | 43.5 cm |
| Width | 35.7 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




