Pipe Bowl
97-563-314
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Washington Boro
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-314 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Washington Boro |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Two lines of punctate (hole) decoration. Beak of a Susque. Bird-effigy pipe. |
| Length | 4.5 cm |
| Width | 2.3 cm |
| Thickness | 1.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-314 - Old Museum Number | 4644 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


