Projectile Point
97-563-434A
From: North America | United States of America | Central Pennsylvania
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-434A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Central Pennsylvania |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Description | Dark gret chert. Stemmed. Asymmetrical/shoulders. "Leigh Broad Spear" type. |
| Length | 5.8 cm |
| Width | 4.1 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-434A - Old Museum Number | 4774 - ANSP Number | 13426 - Collector Number | 1115 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


