Knife
45-15-1532
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Warren County (Pennsylvania)
Curatorial Section: American
| Object Number | 45-15-1532 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Warren County (Pennsylvania) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Description | Bifacial, gray Onondago chert. Leaf shaped. |
| Length | 3.5 cm |
| Width | 1.6 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


