Flake
97-563-1423
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Chickies | Rock Retreat
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-1423 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Chickies | Rock Retreat |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Quartz |
| Technique | Chipped |
| Description | 1 Flake. Quartz. Lamellar. Pointed. Triangular in cross-section. Am.Philos.Soc.Trans.1881 Plate (6)4, fig.12. |
| Length | 3.5 cm |
| Width | 1.1 cm |
| Thickness | 0.8 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-1423 - Old Museum Number | 5791 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


