Bannerstone
97-563-1171
From: North America | United States of America | Pennsylvania
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-1171 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Unfinished; partially drilled hole; broken at both ends; incised along edge. |
| Length | 6.7 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Thickness | 3.3 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-1171 - Old Museum Number | 5522 - ANSP Number | 1057 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



