Bannerstone
97-563-347
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Mersinger
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-347 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Mersinger |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Unfinished bannerstone, beginning of drilling for hole. Rounded proturberance on both sides. Marked "Nickel Hatchet." |
| Length | 12.7 cm |
| Width | 5.8 cm |
| Thickness | 3.1 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-347 - Old Museum Number | 4679 - ANSP Number | Don. 180/76 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


