Projectile Point
97-563-956
From: North America | United States of America | New Jersey | Morris County | Chester (New Jersey)
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-956 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | New Jersey | Morris County | Chester (New Jersey) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Jasper |
| Technique | Chipped |
| Description | Yellow. Elongated. Rounded stem. |
| Length | 6.9 cm |
| Width | 2.1 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-956 - Old Museum Number | 5300 - ANSP Number | 1105 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


