Scraper
97-563-10057
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Columbia (Pennsylvania)
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-10057 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Columbia (Pennsylvania) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Jasper |
| Technique | Chipped |
| Description | Yellow; made along edge of basal flake fragment. |
| Length | 2.1 cm |
| Width | 2.3 cm |
| Thickness | 0.6 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-10057 - Old Museum Number | 27479 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


