Knife
97-563-10030
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Haldeman's Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-10030 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Haldeman's Island |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Description | Gray; oblique re-worked edge at point of blade; side-notched; smoothed base. |
| Length | 3.1 cm |
| Width | 2.2 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-10030 - Old Museum Number | 27449 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


