| Object Number | E704 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | El-Amarna |
| Locus | Factory Stie |
| Period | Eighteenth Dynasty | New Kingdom |
| Date Made | 1539-1292 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Clay |
| Iconography | Bead |
| Description | for Double Bead(?) |
| Length | 3.1 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Thickness | 1.4 cm |
| Credit Line | Purchased from William Flinders Petrie, 1893 |
| Other Number | ES704 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

