Projectile Point
97-563-5890
From: North America | United States of America | Pennsylvania
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-5890 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Argillaceous Material (uncertain) |
| Description | Orange; narrow, elongated, leaf-shaped; very slight indication of shoulders. |
| Length | 7.2 cm |
| Width | 2.2 cm |
| Thickness | 1.3 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-5890 - Old Museum Number | 14263 - ANSP Number | 1324 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


