Projectile Point
97-563-1496
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Chickies | Rock Retreat
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-1496 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Chickies | Rock Retreat |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Quartz |
| Technique | Chipped |
| Description | 1 Point. Quartz. Bifurcated base. Barbed-one barb broken. Broken at point. Am.Philos.Soc.Trans.1881 Plate (8)6, fig.20 |
| Length | 3.6 cm |
| Width | 3.1 cm |
| Thickness | 0.6 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-1496 - Old Museum Number | 5865 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


