Projectile Point
97-563-976
From: North America | United States of America | New Jersey
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-976 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | New Jersey |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Jasper |
| Technique | Chipped |
| Description | Dull brown. Elongated, with one curved edge. Edges retouched from alternate faces. Sdie notched. Slightly concave base. |
| Length | 7.4 cm |
| Width | 2.7 cm |
| Thickness | 0.8 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-976 - Old Museum Number | 5320 - ANSP Number | 1105 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


