Potsherd
97-563-1557
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Chickies | Rock Retreat
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-1557 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Chickies | Rock Retreat |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Technique | Fired |
| Description | From upper part of pot. Incised linear decoration, evidently made with stick. Am.Philos.Soc.Trans.1881 Plate 15(13), Fig.4 |
| Length | 3.6 cm |
| Width | 3.4 cm |
| Thickness | 0.6 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-1557 - Old Museum Number | 5934 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


