Bison Vertebra
97-563-11087A
From: United States of America
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-11087A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Bison Bone |
| Description | "Painted"; weathered. |
| Length | 20 cm |
| Width | 13 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-11087A - Old Museum Number | 29735 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




