Projectile Point
97-563-3667
From: United States of America | East Tennessee
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-3667 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | East Tennessee |
| Culture Area | Southeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Flint |
| Description | Upper, point, portion. Black. |
| Length | 2.8 cm |
| Width | 1.6 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-3667 - Old Museum Number | 8224 - ANSP Number | 1104 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.