Scraper Knife
97-563-421
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Washington Boro
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-421 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Washington Boro |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Jasper |
| Description | Roughly triangular; one edge curved; opposite edge bevelled; thin edge forming base. |
| Height | 1 cm |
| Length | 7.1 cm |
| Width | 4.1 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-421 - Old Museum Number | 4759 - ANSP Number | 1115 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


