Kantharos
91-26-63
From: Aegean
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 91-26-63 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bronze Age |
| Provenience | Aegean |
| Period | Early Bronze Age |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Two handled red ware ceramic "Kantheros" cup: carinated lower body with sloping upper body. |
| Height | 7 cm |
| Width | 13 cm |
| Outside Diameter | 8.7 cm |
| Credit Line | Gift of Margaret Wasserman Levy, 1991 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.