Potsherd
97-563-6471
From: North America | United States of America | New Jersey | Cumberland County (New Jersey) | Vineland
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-6471 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | New Jersey | Cumberland County (New Jersey) | Vineland |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Orange ware; impressed; probably corn cob. |
| Length | 6.9 cm |
| Width | 4.1 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-6471 - Old Museum Number | 15370 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


