Knife
97-563-10218
From: North America | United States of America | Pennsylvania
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-10218 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Technique | Chipped |
| Description | Roughly triangular blade; side-notch on one side, stem expanding on other side. Onondaga Chert |
| Length | 3.9 cm |
| Width | 2.7 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-10218 - Old Museum Number | 27642 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


