Sherd
29-77-401
From: Arizona | Northeast Arizona | Upper Gila Area | Salt Area
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-77-401 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Anasazi |
| Provenience | Arizona | Northeast Arizona | Upper Gila Area | Salt Area |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Technique | Roosevelt Black-on-White |
| Description | Roosevelt Black-on-White Ware sherds, curved sides, rounded base. Exterior undecorated, interior decorated with band of opposed barbed lines with wide zig-zag seperating them. Wide line elements frame the band of barbed lines. |
| Height | 9.53 cm |
| Width | 19.05 cm |
| Outside Diameter | 17.78 cm |
| Credit Line | Wanamaker Expedition to the Southwest 1901; R. Stewart Culin, 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

