Bottle
27361
From: Peru | Pachacamac | Gravefield III
Curatorial Section: American
| Object Number | 27361 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Pachacamac | Gravefield III |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Ceramic | Clay |
| Description | Plain Narrow-necked jar/bottle with a globular body, cylindrical neck, rounded rim, 2 strap handles on the body, and a flat base. There are no molded/modeled additions and no decoration. There appears to be a burnished finish on the exterior. The vessel was likely fired in an oxidizing atmosphere as the ceramic paste is orange in color. Fireclouding is present on the body. Evidence of usewear includes surface attrition on the bottom/base. The catalogue number is written on the bottom of the base and black ink on the bottom of the base reads: "1623i." |
| Height | 20.4 cm |
| Width | 18.9 cm |
| Thickness | 0.49 cm |
| Outside Diameter | 16 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




