Projectile Point
97-563-1454
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Chickies | Rock Retreat
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-1454 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Chickies | Rock Retreat |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Argillaceous Material |
| Technique | Chipped |
| Description | Argillaceous material. Made from river pebble with portions of original surface remaining. Triangular. Thick. Probably unfinished, rejected piece. Am.Philos.Soc.Trans.1881 Plate (7)5, fig.4 |
| Length | 4 cm |
| Width | 3.6 cm |
| Thickness | 1.6 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-1454 - Old Museum Number | 5823 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


