Sherd
97-563-182
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Bainbridge (Pennsylvania)
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-182 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Bainbridge (Pennsylvania) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Fragment of small pot showing punctuate decoration on body and upper part of rim. Strap handle missing. |
| Length | 10.2 cm |
| Width | 8 cm |
| Thickness | 0.8 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-182 - Old Museum Number | 4512 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


