| Object Number | 22942 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Anasazi |
| Provenience | Colorado | San Juan Area |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Mesa Verde Black-on-White Ware bowl, curved sides, flat base. Exterior undecorated interior decorated with two bands of interlocking right triangles. |
| Height | 7.62 cm |
| Width | 19.68 cm |
| Outside Diameter | 20 cm |
| Credit Line | Purchased from Charles D. Hazzard; subscription of Phebe A. Hearst, 1896 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


