Sinker
97-563-10959
From: North America | United States of America | Pennsylvania (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-10959 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania (uncertain) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Notched sinker. Flat; notch on each side; edge at one end partically smoothed as if from use. |
| Length | 12.7 cm |
| Width | 10.1 cm |
| Thickness | 3 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-10959 - Old Museum Number | 29162 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


