| Object Number | MS2038 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman |
| Provenience | Italy |
| Date Made | 1-99AD |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Bird's head lamp in the later stylized form. Coarse buff clay. Brown slip (?). Decoration wishbone with short vertical parallel lines at base. Potter's stamp: FONTEUS (Fonteius?) |
| Height | 2.3 cm |
| Length | 7.8 cm |
| Width | 5 cm |
| Other Number | 1233 - Stevenson Etruscan Series Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



