Projectile Point
97-563-1291
From: North America | United States of America | Pennsylvania
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-1291 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Quartz |
| Description | Quartz. Conical notched with barb on one side. Asymmetrical. Expanding broad base with concave edge; corner broken. Re-worked, edges converging towards point. |
| Length | 2.1 cm |
| Width | 2.4 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-1291 - Old Museum Number | 5656 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


