Ladle
29-78-737
From: Arizona | Northeast Arizona
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-78-737 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Prehistoric Pueblo |
| Provenience | Arizona | Northeast Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Black/White; red exterior. Broken |
| Height | 5.5 cm |
| Length | 16.5 cm |
| Width | 13.3 cm |
| Credit Line | Wanamaker Expedition to the Southwest 1901; R. Stewart Culin, 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


