Point
45-15-1544
From: United States of America | Maryland | St. Marys County | Town Creek
Curatorial Section: American
| Object Number | 45-15-1544 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Maryland | St. Marys County | Town Creek |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Argillaceous Material (uncertain) |
| Description | Bifacial point or knife, roughly lanceolate. |
| Length | 4.1 cm |
| Width | 2.9 cm |
| Thickness | 0.6 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.