Projectile Point
97-563-5892
From: North America | United States of America | Pennsylvania
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-5892 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Chert (uncertain) |
| Description | Greenish-gray; tip broken; extremely concave base. |
| Length | 4.5 cm |
| Width | 2.7 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-5892 - Old Museum Number | 14265 - ANSP Number | 1324 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


