Sarcophagus Lid
E16144
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E16144 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Period | Ptolemaic Period |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Limestone coffin lid from an anthropoid coffin. Large face with pronounced ears, wearing wig with double laplets on chest. No modeled detail or texts on the front. Feet rest on a square plinth. The interior is hollowed out, but is uninscribed. |
| Length | 176 cm |
| Width | 60 cm |
| Thickness | 32 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.